Tai Shan

Powrót do natury

AKADEMIA TAI CHI I QIGONG HANNY TARNOGRODZKIEJ

QIGONG

Chińska grafika. Przedstawia postać ćwiczącego qigong.

Chińska grafika. Przedstawia postać ćwiczącego qigong.

Jeśli jest jakieś antidotum na bolączki świata, to jest nim qigong.

Qigong, podobnie jak tai chi:
Pielęgnuje korzenie życia
Potęguje życiową energię
Pozwala zrealizować rozwojowy potencjał człowieka
Potęguje komfort życia
Zapobiega chorobom
Leczy najbardziej oporne schorzenia
Zapewnia długowieczność i zdrowie

Qigong, którego praktykowanie było kiedyś zastrzeżone dla władców, wodzów i specjalnie dobieranych uczniów, jest teraz dostępny dla wszystkich

Qigong to prastara chińska sztuka samouzdrawiania - harmonizowanie wewnętrznej energii za pomocą ruchu. Pielęgnuje korzenie naszego życia i dlatego nie może być zastąpiony niczym innym.
W Chinach zanim zaczęto stosować lekarstwa już kilka tysięcy lat temu leczono choroby z pomocą tego uzdrawiającego ruchu.
Powstało wiele mądrych i skutecznych systemów leczenia.
Qigong opiera się na niezwykle głębokiej wiedzy medycyny chińskiej o zasadach funkcjonowania naszego organizmu i rodzaju powiązań organizmu człowieka ze środowiskiem. Doświadczenia przekazywane są z pokolenia na pokolenie od tysięcy lat. Jest to obecnie system leczenia skuteczny i prosty.
Gigong przywraca człowiekowi zdolność do korzystania z energii natury, co potrafi cały świat zwierzęcy.
Sztuka to obca naszej kulturze, przynajmniej obecnie,

Chińska grafika. Przedstawia postać ćwiczącego qigong.

Tradycyjna forma qigong "8 kawałków brokatu.

Metody qigong różnią się między sobą, w zależności od celu ćwiczeń. Obejmują zarówno ćwiczenia oddechowe, jak fizyczne i mentalne. Skutkiem uprawiania qigong jest
Pozwala na osiągnięcie spokoju i odprężenia, które są niezbędne dla prawidłowego i harmonijnego przepływu energii, co stanowi warunek poprawy stanu zdrowia i wyleczenia. Qigong stosowany jest w Chinach w terapii najtrudniejszych, opornych na leczenie, chorób. Qi oznacza energię, gong znaczy sztuka. Zatem qigong to sztuka posługiwania się energią. Qigong zajmuje się więc w szczególności sztuką wykorzystywania energii życiowej dla zdrowia, siły wewnętrznej, doskonalenia umysłu i duchowego spełnienia. Ogólne dążenia chi gong możemy zaklasyfikować do czterech podstawowych grup:
Para ćwicząca tuiżo.

Para ćwicząca tuiżo.

Formy chi gong można też podzielić ze względu na sposób ćwiczeń. Istnieje więc daoyin – prowadzenie, tuna – oddech, zouchan, czyli zen – medytacja, wuqinxi –zabawa pięciu zwierząt i inne.
Formy te można również sklasyfikować ze względu na to, czy są ruchome, tzn.polegają na wykonywaniu określonych sekwencji ruchów, czy też statyczne – stojące, siedzące, bądź leżące.
Najstarsze opisy ćwiczeń chi gong pochodzą sprzed 4-5 tys. lat. Znamy je z tzw.”Żółtego Cesarza Księgi Medycyny Wewnętrznej”. Czytamy tam m.in.: „Jeśli osiągniesz stan doskonałego wyciszenia, uspokoisz rozbiegane myśli, energia będzie prawidłowo krążyła w meridianach ciała. Wówczas krew będzie prawidłowo odżywiać całe ciało. W takich warunkach choroba się nie pojawi, gdyż nie ma się skąd wziąć.” Krótka historia qigong jest rezultatem tysięcy lat doświadczeń ludzi badających wykorzystanie energii kosmicznej do różnych określonych celów. Mistrzowie rozwijali sztukę posługiwania się energią w leczeniu chorób, wspomaganiu zdrowia i długowieczności, doskonaleniu zręczności w walce, rozwijaniu zdolności umysłowych, osiąganiu wyższych poziomów świadomości i uduchowienia. Różne szkoły i nurty qigong rozwijały się osobno, często jednak wywierały one na siebie wpływ wzajemnie i były znane pod różnymi nazwami; m.in. sztuka gromadzenia eliksiru, sztuka duchowego wzmacniania, sztuka długowieczności Ze względów praktycznych różne rodzaje qigong podzielono na pięć głównych szkół: Zaczątkiem qigong było odkrycie przez ludzi pierwotnych możliwości wykorzystania swojego oddechu. Np., że łagodne chuchniecie na ranę potrafi uśmierzyć ból, a wydanie gwałtownego okrzyku dodaje siły przy podnoszeniu i przesuwaniu ciężkich przedmiotów. Ta wiedza gromadzona stopniowo na drodze prób i błędów stała się osobną dziedziną nauki. Już w 2700 roku p.n.e. qigong stał się ważnym aspektem chińskiej medycyny.
Najwcześniejszy rodzaj qigong przybrał postać medytacyjnego tańca, który wspierał równowagę energetyczną w organizmie. Były również liczne ćwiczenia dynamiczne, które powstały zarówno po to, by zapobiegać, jak i po to, by leczyć choroby. Również pustelnicy tao, zainteresowani przede wszystkim problemem długowieczności wnieśli duży wkład w rozwój zdrowotnego wymiaru qigong. Ten rodzaj qigong dotyczył nie tyle leczenia, ile zapobiegania chorobom i osiągania długowieczności. Taoistyczny chi gong jest znany przede wszystkim z techniki głębokiego oddychania i ćwiczeń tworzenia wyobraźni. Gdy za czasów dynastii Han (w III w. n.e.) buddyzm rozszerzył się na całe Chiny, buddyjska medytacja w znacznym stopniu wpłynęła i wzbogaciła zasady oraz praktyki qigong. Szkoła buddyjska kładzie nacisk na doskonalenie i duchowy rozwój. Ponieważ wielu mistrzów kung fu wykorzystywało qigong, by doskonalić swoje zdolności w walce, nazwano je szkołami walki qigong. Pojawiły się również inne style walki, które kładły nacisk na rozwój qi w czasie ćwiczeń. Do nich zalicza się następujące odmiany kung fu: tai chi chuan, w XVII wieku bagua i xingi (hsing yi) .
W X wieku powstał w okresie dynastii Song neokonfucjanizm, który istnieje do dziś. Wielu jego wyznawców: uczonych, filozofów, artystów i innych wielkich ludzi kultury i nauki praktykowało i rozwijało qigong dla odprężenia i uzyskanie jasności myśli. Ci klasyczni mistrzowie znacznie wyprzedzili współczesnych uczonych.
Tzw. medyczny chi gong i medycyna chińska są z sobą nierozerwalnie związane. .Qi(chi) – energia- jest pojęciem fundamentalnym dla medycyny chińskiej: smak, zapach, czy właściwości lecznicze ziół są związane z rodzajem ich chi. Dzisiejszy medyczny qigong wykorzystuje ćwiczenia opracowane przez inne jego kierunki – taoistyczny, konfucjański, buddyjski, czy ludowy – do samoleczenia i leczenia ludzi. Qigong był również formą medycyny ludowej. W pewnych rodzinach z pokolenia na pokolenie przekazywano określony styl ćwiczeń – różny w różnych regionach kraju.

Od cząsteczki do kosmosu

Qigong, którego praktykowanie było kiedyś zastrzeżone dla władców, wodzów i specjalnie dobieranych uczniów, jest teraz dostępny dla wszystkich. Większość ludzi praktykujących bywa przekonana, że jest to system łagodnych ćwiczeń dla ogólnej poprawy fizycznego dobrego samopoczucia. W rzeczywistości qigong będąc sztuką i umiejętnością posługiwania się energią, która jest tworzywem zarówno nieskończenie małych cząsteczek, jak i bezkresnych galaktyk, wiąże się ze wszystkim, co dotyczy człowieka i wszechświata. Według licznych zapisków qigong zajmuje się rozwojem naszego umysłu i ducha. Dowodzą tego duchowe osiągnięcia mistrzów konfucjańskich, którzy stworzyli jedne z najlepszych filozoficznych, naukowych i artystycznych dzieł świata. Nawet na poziomie fizycznym chi gong jest czymś więcej niż tylko metodą oddychania i pełnymi gracji ćwiczeniami. Jeśli poświęcisz na ćwiczenia nieco czasu i wysiłku, qigong spowoduje, że będziesz emanował zdrowiem i witalnością, co oznacza nie tylko wolność od chorób - ale, co najważniejsze energię i radość życia. Można pozostać młodym do późnego wieku.

Ogólne cele chi gong

Zdrowie

Qigong jest doskonały w leczeniu chorób, włączając w to również choroby tak zwane trudno uleczalne, jak: astma, nadciśnienie, bezsenność, reumatoidalne zapalenie stawów, migrena, cukrzyca, upośledzenia czynności nerek i zaburzenia seksualne. Ważniejszym aspektem chi gong, chociaż mniej widocznym, jest jego wysoki poziom efektywności w zapobieganiu chorobom, oraz pomoc w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Sprawność

Być sprawnym oznacza mieć energię, wytrzymałość i witalność, by praca i zabawa sprawiały przyjemność. Podstawowym warunkiem dobrej formy jest energia. Osobie, która ma mało energii, trudno cieszyć się praca, a nawet zabawą. Może nawet uważać, że trudno jest żyć.

Rozwój możliwości

Jakie ukryte uzdolnienia mogą przejawić się dzięki qigong? Tego nie wiemy, póki nie ćwiczymy chi gong wystarczająco długo. Możemy na przykład poprawić swoją koncentrację i zdolność do rozwiązywania problemów. Artyści i twórcy wzmacniają ekspresję swojego talentu i wznoszą się na szczyty swoich możliwości.

Cele różnych rodzajów qigong

Oddech

Qigong stosuje wiele doskonałych metod oddychania. Podstawową metodą jest oddychanie brzuszne, które ma wyraźnie określone cele:

Medytacja

Medytacja jest w różnych formach integralną częścią qigong.